Druk 3D

DSC_00641024

TECHNOLOGIA DRUKU 3D: 

Drukujemy w technologii FDM (Fused Deposition Modeling).

FDM polega na budowaniu modelu 3D poprzez nakładanie pojedynczych, bardzo cienkich warstw materiału termoplastycznego. Rozgrzana do odpowiedniej temperatury dysza drukarki 3D nanosi materiał tworząc dokładnie odwzorowany model w stosunku do projektu. Dzięki zastosowaniu technologii FDM istnieje możliwość wytworzenia trwałych i wytrzymałych modeli 3D przy zachowaniu dużej dokładności wykonania. Technologia FDM, w porównaniu do innych technik szybkiego prototypowania, pozwala uzyskać dokładne tanie modele z wytrzymałych użytkowych materiałów, które można poddać dalszej obróbce- szlifowaniu, wierceniu, malowaniu, klejeniu.

Istotną korzyścią jest również szeroki wybór materiałów, z których może zostać wydrukowany docelowy model:

1) PLA

Materiał PLA jest tworzywem w pełni biodegradowalnym, który wytwarzany jest z surowców naturalnych jak np. mączka kukurydziana. Posiada bardzo zbliżone właściwości do materiału ABS, ale jest od niego bardziej kruchy.

Dostępne kolory: czarny, biały, żółty, niebieski, czerwony, przeźroczysty, fioletowy, seledynowy, zielony, srebrny.

2) ABS

Tworzywo sztuczne wykorzystywane bardzo często w przemyśle do produkcji np. sprzętu AGD, elementów wyposażenia samochodowego, sprzętu sportowego lub popularnych klocków LEGO. Materiał charakteryzuje się znaczną wytrzymałością oraz możliwością dalszej obróbki po wydrukowaniu (np. wiercenie, szlifowanie, galwanizowanie).

Dostępne kolory: czarny, biały, żółty, niebieski, czerwony, seledynowy, srebrny, fioletowy, złoty, brązowy, przeźroczysty, zielony.

3) Laywood

Materiał Laywood – kompozyt drewna to mieszanka 40% drewna oraz polimerów, dzięki czemu modele uzyskują końcowy efekt zbliżony do przedmiotów drewnianych. Wydrukowane obiekty mają bardzo podobne właściwości do drewna poczynając od wyglądu i zapachu, a kończąc na możliwości dalszej obróbki jak np. wiercenie, cięcie, malowanie. W zależności od temperatury materiał może przybrać jaśniejszą lub ciemniejszą barwę.Można  drukować drewniane obiekty z efektem podobnym do słojów przyrostowych.

Kolor: brąz- od jasnego do ciemnego

4) Laybrick

Laybrick to kompozyt gipsu, którego głównymi składnikami jest zmielona kreda oraz poliester. Wydrukowane modele uzyskują fakturę zbliżoną do piaskowca oraz idealnie nadają się do np. malowania lub szlifowania.  LAYBRICK jest idealny dla modeli czy architektury krajobrazu.

Kolor: biały

5) Nylon

Materiał Nylon zapewnia bardzo dobrą jakość wykończenia drukowanych powierzchni oraz dużą wytrzymałość oraz elastyczność. Cechuje się większą odpornością mechaniczną i chemiczną w stosunku do ABS i PLA. Odporny chemicznie na alkohole, oleje, aceton, żywice.

Dostępny kolor: biały.

6) PVA

Materiał rozpuszczalny w wodzie, idealnie nadaje się na materiał podporowy. Aby wypłukać materiał z wydruku, należy pozostawić go zanurzonego w zimnej wodzie na kilka godzin.